בלוג

לוגו כאנביס

כָּאנְבִּיס

כתבות, סקירות, חוות דעת ועוד

בלוג

לוגו כאנביס

כָּאנְבִּיס

כתבות, סקירות, חוות דעת ועוד

מה הם גנוטיפים ופנוטיפים של קנאביס?

מה הם גנוטיפים ופנוטיפים של קנאביס?

מה הם גנוטיפים ופנוטיפים של קנאביס?

מאמריםקנאביס 101

לפעמים אנו מוצאים זן קנאביס כל כך טוב, שאנחנו לא יכולים שלא לחזור על החוויה בכל פעם שההזדמנות ניתנת לעצמה ולחפש את אותו זן בבתי המרקחת. יום אחד אולי נופתע לגלות שאצווה חדשה של הזן האהוב עליכם לא דומה לאותו זן שניסינו לאחרונה. הרי זה אותו זן, אז למה הוא השתנה? 

כאנביס

שני גורמים משפיעים על הדרך בה כל צמח קנאביס גדל – הגנטיקה והסביבה. ההרכב הגנטי של הצמח, הנקרא גם גנוטיפ, מגדיר את סוג הגידול. הגנוטיפ מאפשר לצמח לבטא מגוון של אפשרויות גידול שונות. אבל סביבת האינדור הספציפית שמסופקת על ידי המגדל (או התנאים החיצוניים, עבור גידולי חוץ), היא המאפשרת לסוג מסוים של מאפיינים להתבטא ולשלוט. הביטוי הפיזי הזה של גנוטיפ נקרא פנוטיפ, שזה בעצם התכונות שהסביבה שולפת מהגנטיקה של הצמח. הסביבה, אם כן, יכולה לנווט תכונות צמחיות שונות כולל צבע, צורה, ריח וייצור רזינה/שרף (באמצעות הטריכומות הדביקות על הפרח).

טיפה היסטוריה

לפני ההתערבות האנושית, קנאביס גדל באופן טבעי והותאם לאקלים ולתנאי הסביבה הספציפיים שבהם הוא נתקל. זני אינדיקה הסתגלו לתנאים קשים וקרירים יותר ושגשגו היטב באזורים הרריים, כמו רכס הרי ההינדו קוש(כוש), ולעתים קרובות מייצרים צמחים נמוכים ושמנמנים. לצמחים היו לרוב עלים רחבים ופרחו מהר יותר מסאטיבות. זני סאטיבה הותאמו באמצעות ברירה טבעית להתמודד היטב בתנאי ג’ונגל טרופי, ולעתים קרובות מייצרים צמחים גבוהים בעלי עלים דקים.

סאטיבה-אינדיקה

כאשר מגדלי קנאביס עשו הכלאות בין הזנים הללו, התברר שהזנים ההיברידים החדשים יכולים לייצר מגוון של פנוטיפים וגנוטיפים. עבור חלק מהמגדלים, מבחר רחב של פנוטיפים שונים הוא נכס נהדר. הגיוון מספק מבחר של טעמים, ניחוחות והשפעות. עם זאת, מגדלים רבים (במיוחד בשוק הקנאביס הרפואי) מייחסים ערך גבוה מאוד לקציר של צמחים כמעט זהים ורבים מעדיפים להשתמש בשיבוטים ולא בזרעים כדי להבטיח רצף של תכונות לזן מסויים.

מה ההבדל בין גנוטיפ לפנוטיפ?

בתוך כל אורגניזם חי יש קוד גנטי ב-DNA, המכונה גנוטיפ. לא כל צמחי הקנאביס עם אותו גנוטיפ נראים אותו הדבר. הסיבה לכך היא שמראה הצמח מושפע מתנאי הגידול והסביבה. כמו כן, לא לכל צמחי הקנאביס החולקים את אותו מראה חיצוני יש אותו גנוטיפ.

הגנוטיפ נושא את המידע הגנטי החיוני אשר ישלוט על הצמיחה והמראה של צמח הקנאביס. הגנוטיפ אינו מערך נוקשה ובלתי ניתן להזזה של הוראות גנטיות אשר צמח הקנאביס חייב לציית לה בכל מחיר. נכון יותר לחשוב על הגנוטיפ כעל הגבולות הגנטיים הבסיסיים המגדירים מגוון של אפשרויות. סביבת הגידול שנותנים לצמח מגדירה אילו חלקים ספציפיים של הגנוטיפ יהיו זמינים לשימוש.

גנוטיפ

גנוטיפ + סביבה + אינטראקציות הגנוטיפ = פנוטיפ

לדוגמא, זרע של זן מסויים יכול לצמוח לצמח שייצור גוונים יפים על הפרחים והעלים בגידול חיצוני (גידול אאוטדור). אבל אותו זרע בדיוק, אם הוא היה גדל בגידול פנימי (גידול אינדור) עם טמפרטורות גבוהות יותר, עלול לעולם לא לבטא את הצבעים האלה. האופן שבו זרע הזן גדל, הסביבה המסופקת והאינטראקציות בין הצמח לסביבה הם הגורמים שקובעים את הפנוטיפ הספציפי של הזן. פנוטיפ של קנאביס מתאר את המראה וצורתו הפיזית של הצמח, גדילתו ההתפתחותית, הביוכימיה שלו והתנהגותו. 

מגדלים משתמשים בפנוטיפים של קנאביס כדרך לבחור את הביטוי הטוב ביותר של מאפיינים פיזיים בזן מסוים: לאחר גידול זרעים מרובים של זן, המגדלים יבחרו באחד – הפנוטיפ – שהוא הטוב ביותר מבחינת יבול, עוצמה, צבע , טעם, צפיפות ודחיסות הפרחים ותכונות מוערכות אחרות. לאחר מכן ניתן ליצור שיבוטים/ייחורים מהפנוטיפ הזה לייצור המוני.

כאנביס – פלטפורמה דיגיטלית לאיתור והזמנה באיסוף עצמי או משלוח של קנאביס רפואי מכל בתי המרקחת המורשים לנפק קאנביס על פי משרד הבריאות. כאנביס מאפשרת הנגשת מידע, ממשק ידידותי ונוח למטופל, כמו כן אפשרות לחיפוש מלאי קנאביס רפואי מכל בתי מרקחת בארץ, עם כל התוצאות במקום אחד, כולל: השוואות מחירים של קנאביס רפואי בין בתי המרקחת השונים, חיפוש אצווה, ובנוסף אזור של מבצעים והנחות של כל הזנים הקיימים במלאיי בתי המרקחת בשוק הקנאביס הרפואי ובישראל בכלל בכל רגע נתון. כאנביס החלה כמאגר מידע של קנאביס רפואי וכיום היא הפלטפורמה הטכנולוגית המובילה להזמנה ואיתור של קנאביס רפואי בישראל המשרתתת אלפי מטופלים ועשרות בתי מרקחת המנפקים ומשנעים קנאביס רפואי ברחבי ישראל. 

🍀מוזמנים לאתר שלנו www.cannbis.co.il לחיפוש זנים, הזמנות, איסוף עצמי ומשלוחים

🍀בנוסף מוזמנים להירשם לניוזלטר שלנו ולהישאר תמיד מעודכנים בחדשות האחרונות

לוגו כאנביס

גנוטיפ

כאנביס

מאמרי כאנביס

מאמרים

מטופלי קנאביס רפואי

פנוטיפ

קנאביס 101

קנאביס רפואי


כתבות נוספות

עדכוני קנאביס רפואי תפרחות ושמני קנאביס רפואי, סיכום השבוע שהיה

עדכוני קנאביס רפואי תפרחות ושמני קנאביס רפואי, סיכום השבוע שהיה 26.1.23

דירוג זניםחיפוש זנים

מנגישים למטופלי הקנאביס הרפואי בישראל את כל עדכוני הזנים במלאיי בתי המרקחת מהשבוע שחלף. זנים בקרוב במלאי טיקי רייןTiki RainT20/C424%גידול אינדור קנדי, Wagnersיבוא חברת IMCלהתראה אוטומטית כשהזן יגיע לבתי המרקחת…

סקירת זן קנאביס רפואי טיקי ריין – סאטיבה קנדית חדשה מבית Wagners

🍀 סקירת זן קנאביס רפואי טיקי ריין – זן קנדי חדש בגידול אינדור מבית Wagners

סקירת זןתפרחות

טיקי ריין Tiki Rain תפרחת קנאביס רפואי עתירת THC מסוג סאטיבה בקטגוריית T20/C4, גידול אינדור קנדי של המותג Wagners, יבוא של חברת IMC, בקרוב בבתי המרקחת השונים ברחבי הארץ. טיקי…

כל הזכויות שמורות כאנביס 2024 ©

|

אודות כאנביס

אתר כאנביס מרכז מלאי קנאביס רפואי מכל בתי המרקחת בארץ ומציע שירותי איתור מלאי, הזמנת קנאביס רפואי, משלוחים ואיסוף עצמי, התראות על זמינות מלאי קנאביס בבתי מרקחת ועוד.

האתר פותח על ידי מטופלים עבור מטופלים ומייצג תמונה עדכנית 24/7 של מלאי הקנאביס הרפואי בארץ. בפלטפורמה תמצאו בתי מרקחת פרטיים כגון אורנים פארם בירושליים, ובית המרקחת גבעול בתל אביב; בתי מרקחת מרשת ש.ר.מ. כגון הנגב בבאר שבע וישראל ביהוד; וכמובן סניפי סופר פארם כמו גדרה, רמת ישי, גן יבנה ורבים נוספים המורשים לנפק קנאביס רפואי.

מעבר לקטלוג הנרחב, האתר עוזר לאתר זנים במחירים מוזלים, לחפש זני קנאביס בקטגוריות השונות (T20/C4, T15/C3 ועוד), לחתוך לפי סוג זן (סאטיבה, אינדיקה או היברידי), להשוות מחירים ואחוזי אצווה, לתת משוב וחוות דעת, ומרכז מידע רב על שוק הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם.