בלוג

לוגו כאנביס

כָּאנְבִּיס

כתבות, סקירות, חוות דעת ועוד

בלוג

לוגו כאנביס

כָּאנְבִּיס

כתבות, סקירות, חוות דעת ועוד

טרפנים 101#: הכל על הטרפן פינן

טרפנים 101#: הכל על הטרפן פינן

טרפנים 101#: הכל על הטרפן פינן

כאנביסקנאביס 101

טרפנים, כמו הטרפן פינן Pinene, הינם תרכובות ארומטיות המופרשות בטריכומות של צמח הקנאביס, ולמרות שהן התפתחו במקור כהגנה מפני טורפים סביבתיים, תרכובות אלו מציעות לנו בני האדם מגוון יתרונות פוטנציאליים.

טרפני קנאביס
טרפני קנאביס

קראו על הטרפן לימונן Limonene
קראו על הטרפן מירסין Myrcene
קראו על הטרפן בטא קריופילן β-caryophyllene

הטרפן פינן לא נמצא רק בקנאביס וניתן למצוא אותו גם בעצי ומחטי האורן, קליפות תפוזים, רוזמרין, שמיר, בזיליקום ופטרוזיליה. 

טרפן פינן בעץ האורן
טרפן פינן בעץ האורן

מה ההבדל בין אלפא פינן לבטא פינן?

לפינן אחד המבנים הפשוטים ביותר שקיימים. הוא מורכב משתי יחידות איזופרן הדבוקות זו לזו במבנה טבעתי. למרות המבנה הפשוט שלו, הוכח שמרכיב זה מציע מגוון רחב של יתרונות. השימוש הנפוץ ביותר בו הוא במוצרי ניקוי וחיטוי משטחים שונים. 

אלפא-פינן (α-Pinene) ובטא-פינן (β-pinene) הן פשוט שתי וריאציות של הטרפן פינן. ההבדל היחיד בין שתי התרכובות הללו הוא סוג הכימיקלים המיוחד של מולקולת הבסיס. אלפא-פינן הוא הסוג הנפוץ יותר, ובעצם חוץ מהיותו טרפן דומיננטי בקנאביס, הוא הטרפן הנפוץ ביותר שנמצא בטבע. מדענים חוקרים את ההשפעות של אלפא-פינן ובטא-פינן לבעיות בריאות הקשורות לניוון עצבי.

המבנה המולקולרי של אלפא ובטא פינן
המבנה המולקולרי של אלפא ובטא פינן

אילו ארומות יש לטרפן פינן?

לא כל הטרפנים מריחים לפי שמותיהם, אבל את ריח הפינן ישר מזהים. לרוב, תמצאו אותו במחטים של עץ האורן, אך ניתן למצואו גם במגוון עשבי תיבול ותבלינים. הארומה של הטרפן פינן מרעננת מאוד ומדיפה ריח של יער אורנים. 

מהן ההשפעות הפוטנציאליות של פינן?

בדיוק כפי שלקנבינואידים שונים השפעות שונות, כך גם לטרפנים. תכונות ייחודיות אלו תורמות להרכב הכולל של זני הקנאביס ומוסיפות מימד לפרופיל של כל אחד מהם. למרות שמחקרים עדיין מבססים את ההשפעות והיתרונות של פינן, ההשפעות הפוטנציאליות שלו עשויות לכלול:

 • השפעות אנטי-דלקתיות
 • השפעות אנטי-חרדתיות
 • פעילות אנטי-מיקרוביאלית
 • תמיכה נוירולוגית
 • עוזר לפתוח את דרכי הנשימה
 • הקלה בכאב
 • מגביר עירנות
 • מגביר קשב וריכוז

בנוסף לפינן יתרונות נוטרופיים על ידי שיפור זרימת הדם למוח וחסימת אנזים המכונה אצטילכולין אסטראז (acetylcholinesterase). 

אלפא פינן α-Pinene
אלפא פינן α-Pinene

הטרפן פינן בקנאביס רפואי

השפע של כל טרפן בקנאביס תלוי מאוד במגוון גורמים סביבתיים, אך ישנם זני קנאביס הנוטים לייצר רמות גבוהות של פינן בממוצע. הטרפן פינן דומיננטי בזן הקנאביס הרפואי מרמלדה (יחד עם הטרפן לימונן), אותו אפשר למצוא במלאיי בתי המרקחת המורשים למכירת קנאביס רפואי ברחבי הארץ. 

כפתור איתור בבתי מרקחת

מרמלדה תפרחת קנאביס רפואי מסוג סאטיבה עתיר THC במינון T20/C4 גידול קנדי של חברת זנאביס, ייבוא של חברת שיח בבתי המרקחת ברחבי הארץ.

אריזה מרמלדה
מרמלדהMarmalade
סאטיבה
קטגוריהT20/C4
אצווה22.7%-24.4%
גידולגידול קנדי של חברת זנאביס, ייבוא של חברת שיח
מחיר מומלץ299 ש”ח
גנטיקהMK Ultra X East Coast Diesel
תיאורממרמלדה, זן ​​קנאביס מסוג סאטיבה, עשיר ב- THC בקטגוריה T20/C4, יבוא מקנדה של חברת שיח. הזן גדל בחממות האינדור של חברת זנאביס הקנדית. לזן מרמלדה גנטיקה מרשימה של אם קי אולטרה עם איסט קוסט דיזל (MK ULTRA, EAST COAST DIESEL). לזן המרמלדה תפרחות גדולות מאוד, בצבע ירוק בהיר עם שערות כתומות שזורות על פרח הקנאביס. לזן המרמלדה ארומה חמוצה, עם טעם דיזלי חזק וחריפות קלה. למרמלדה פרופיל טרפנים עשיר של אלפא פינן α-Pinene, בטא-קריופילן β-Caryophyllene, לימונן Limonene וטרפינולן Terpinolene.על פי חברת שיח עשוי לסייע בתחושות אופוריה, משפר מצב רוח, מעורר יצירתיות ונמרצות ובטיפול עם פיברומיאלגיה, דיכאון, כאבים, לחץ נפשי ועייפות. מיועד לשימוש יום.
ארומהארומה הדרית, של דיזל
טרפנים דומיננטיים
אייקון טרפינולןטרפינולן Terpinolene ארומה של עשבי מרפא, עץ אורן, פרחים. נוגד חמצון, אנטי בקטריאלי, אנטי פטרייתי
אייקון לימונןלימונן Limonene ארומה של פירות הדר. מרומם מצב רוח, מפיג מתחים, מטפל בחרדה ודיכאון, מטפל בדלקות
אייקון פינןאלפא פינן α-Pinene ארומה של עץ אורן. מצב רוח מרומם, מסייע לזיכרון, טיפול באסטמה, כאב, דלקות, אולקוס, חרדה
תחושות פוטנציאליותמרומם מצב רוח, אופורי, מעורר יצירתיות
עשוי לסייע עםעשוי לסייע עם דיכאון, כאבים, לחץ נפשי ועייפות
גרף סאטיבה
תפרחת מרמלדה

זכרו להתחיל לאט לאט ובמינון נמוך, כל זן של קנאביס רפואי מתקשר באופן שונה עם גופך

סרטון פתיחת שקית מרמלדה 24.4%
כפתור איתור בבתי מרקחת

כבר ניסיתם את הזן? מה אתם חשבתם?

כפתור דרגו את הזן

אילו צמחים מכילים פינן?

אלפא-פינן ובטא-פינן מופיעים במגוון רחב של זני קנאביס, אך ישנם גם שפע צמחים נוספים הכוללים את טרפן זה, כגון:

 • בזיליקום
 • שמיר
 • פטרוזיליה
 • רוזמרין
 • אשוחית
 • ערער

אחת הדרכים המהנות במיוחד לקצור את היתרונות של הטרפן פינן היא לתרגל “נשימות יער”, פעילות יפנית פופולרית המכונה shinrin-yoku. האוויר ביערות מכיל רמות גבוהות של טרפנים כמו פינן. לכן הליכה ופעילות גופנית שם יכולים לספק יתרונות טיפוליים. זוהי גם אחת הפעילויות העיקריות של הרפואה המשלימה הגרמנית. 

יער אורנים מלא בטרפן פינן
יער אורנים מלא בטרפן פינן

מה אומרים המחקרים על פינן?

בדומה לטרפנים אחרים, לפינן מגוון של יתרונות פוטנציאליים כולל השפעות אנטי דלקתיות, אנטי מיקרוביאליות והגנה עצבית

מחקר משנת 2014 שפורסם בכתב העת Journal of Natural Products הגיע למסקנה שלפינן יש השפעות אנטי דלקתיות התאים האחראים לייצור הסחוס. במחקר זה אלפא-פינן הייתה הצורה היעילה ביותר של טרפן זה. 

במחקר משנת 2012 אשר פורסם בכתב העת Molecules, צוות המחקר חקר את ההשפעות של פינן על תרביות חיידקים שונות. החוקרים מצאו כי פינן עשוי לעזור נגד קנדידה אלביקנס (Candida Albicans), פטריה בגוף האדם אשר מעוררת זיהומים, לרוב באיברי המין. 

השפעות הפינן על קנדידה
השפעות הפינן על קנדידה

מחקר משנת 2016 שפורסם במגזין הגרמני Zeitschrift fur Naturforschung מצא כי לפינן יש השפעה נוגדת חמצון כפולה. ראשית, נמצא כי הוא מסוגל למנוע נזק למרכיבי תא חיוניים, נזק שעלול להיגרם על ידי מטבוליטים הידועים כ-ROS או reactive oxygen species. שנית, הטרפן הגביר את הביטוי של כמה כימיקלים טבעיים, כגון גלוטתיון פרוקסידאז (GPx) וגלוטתיון רדוקטאז (GR). מחברי המחקר הגיעו למסקנה שפינן יכול להשפיע לטובה על האיזון הנוירוכימי של הגוף שמתורגם להופעה מאוחרת של בעיות נוירולוגיות.

מעניין גם שטרפנים כמו פינן יכולים לתרום משמעותית לאפקט הפמליה בצמח הקנאביס. במאמרו משנת 2011 הנקרא Taming THC, מדען המוח והמומחה לקנאביס ד”ר איתן רוסו (Dr. Ethan Russo), דן במספר יתרונות פוטנציאליים של הטרפן פינן. הוא תיאר את ההשפעות מרחיבות הסימפונות והאנטיבקטריאליות של הפינן. 

אפקט הפמליה
אפקט הפמליה

באפקט הפמליה, כמה תרכובות קנאביס (כמו למשל קנבינואידים, טרפנים ופלבינואידים) יכולות לנטרל את התגובות השליליות של תרכובות אחרות. זה מאוד נכון לגבי הטרפן פינן והקנבינואיד THC. נמצא כי הטרפן פינן מעכב את פעולתו של המוליך העצבי אצטילכולין, המשפיע על תפקודים שונים בגוף. על ידי האטת פירוק אצטילכולין, הטרפן פינן יכול להפחית חלק מתופעות הלוואי של THC, כמו פגיעה בזיכרון לטווח קצר או חרדה. בהתאמה, זני קנאביס עתירי פינן נוטים פחות להפעיל את תופעות לוואי אלו. 

כאנביס – פלטפורמה דיגיטלית לאיתור והזמנה באיסוף עצמי או משלוח של קנאביס רפואי מכל בתי המרקחת המורשים לנפק קאנביס על פי משרד הבריאות. כאנביס מאפשרת הנגשת מידע, ממשק ידידותי ונוח למטופל, כמו כן אפשרות לחיפוש מלאי קנאביס רפואי מכל בתי מרקחת בארץ, עם כל התוצאות במקום אחד, כולל: השוואות מחירים של קנאביס רפואי בין בתי המרקחת השונים, חיפוש אצווה, ובנוסף אזור של מבצעים והנחות של כל הזנים הקיימים במלאיי בתי המרקחת בשוק הקנאביס הרפואי ובישראל בכלל בכל רגע נתון. כאנביס החלה כמאגר מידע של קנאביס רפואי וכיום היא הפלטפורמה הטכנולוגית המובילה להזמנה ואיתור של קנאביס רפואי בישראל המשרתתת אלפי מטופלים ועשרות בתי מרקחת המנפקים ומשנעים קנאביס רפואי ברחבי ישראל. 

🍀מוזמנים לאתר שלנו www.cannbis.co.il לחיפוש זנים, הזמנות, איסוף עצמי ומשלוחים

🍀בנוסף מוזמנים להירשם לניוזלטר שלנו ולהישאר תמיד מעודכנים בחדשות האחרונות

לוגו כאנביס

אלפא פינן

בטא פינן

טרפנים

כאנביס

מאמרי כאנביס

מאמרי קנאביס

מטופלי קנאביס רפואי

פינן

קנאביס 101

קנאביס רפואי


כתבות נוספות

עדכוני קנאביס רפואי תפרחות ושמני קנאביס רפואי, סיכום השבוע שהיה

עדכוני קנאביס רפואי תפרחות ושמני קנאביס רפואי, סיכום השבוע שהיה 26.1.23

דירוג זניםחיפוש זנים

מנגישים למטופלי הקנאביס הרפואי בישראל את כל עדכוני הזנים במלאיי בתי המרקחת מהשבוע שחלף. זנים בקרוב במלאי טיקי רייןTiki RainT20/C424%גידול אינדור קנדי, Wagnersיבוא חברת IMCלהתראה אוטומטית כשהזן יגיע לבתי המרקחת…

סקירת זן קנאביס רפואי טיקי ריין – סאטיבה קנדית חדשה מבית Wagners

🍀 סקירת זן קנאביס רפואי טיקי ריין – זן קנדי חדש בגידול אינדור מבית Wagners

סקירת זןתפרחות

טיקי ריין Tiki Rain תפרחת קנאביס רפואי עתירת THC מסוג סאטיבה בקטגוריית T20/C4, גידול אינדור קנדי של המותג Wagners, יבוא של חברת IMC, בקרוב בבתי המרקחת השונים ברחבי הארץ. טיקי…

כל הזכויות שמורות כאנביס 2024 ©

|

אודות כאנביס

אתר כאנביס מרכז מלאי קנאביס רפואי מכל בתי המרקחת בארץ ומציע שירותי איתור מלאי, הזמנת קנאביס רפואי, משלוחים ואיסוף עצמי, התראות על זמינות מלאי קנאביס בבתי מרקחת ועוד.

האתר פותח על ידי מטופלים עבור מטופלים ומייצג תמונה עדכנית 24/7 של מלאי הקנאביס הרפואי בארץ. בפלטפורמה תמצאו בתי מרקחת פרטיים כגון אורנים פארם בירושליים, ובית המרקחת גבעול בתל אביב; בתי מרקחת מרשת ש.ר.מ. כגון הנגב בבאר שבע וישראל ביהוד; וכמובן סניפי סופר פארם כמו גדרה, רמת ישי, גן יבנה ורבים נוספים המורשים לנפק קנאביס רפואי.

מעבר לקטלוג הנרחב, האתר עוזר לאתר זנים במחירים מוזלים, לחפש זני קנאביס בקטגוריות השונות (T20/C4, T15/C3 ועוד), לחתוך לפי סוג זן (סאטיבה, אינדיקה או היברידי), להשוות מחירים ואחוזי אצווה, לתת משוב וחוות דעת, ומרכז מידע רב על שוק הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם.