בלוג

לוגו כאנביס

כָּאנְבִּיס

כתבות, סקירות, חוות דעת ועוד

טרפנים 101#: הכל על הטרפן לינלול Linalool

טרפנים 101#: הכל על הטרפן לינלול Linalool

טרפנים 101#: הכל על הטרפן לינלול Linalool

מאמריםקנאביס 101

התרכובות הארומטיות המצויות בקנאביס הנקראות טרפנים נחשבות באופן מסורתי כמסייעות לצמח בעיקר בזכות הטעם והארומות שלהן, אך בשנים האחרונות זכו הטרפנים לתשומת לב בזכות תרומתם ל’אפקט הפמליה’, אשר באמצעותו הם משפרים את היתרונות הפיזיולוגיים של הקנאביס (בהשוואה לקנבינואידים מבודדים). הטרפנים עשויים גם לשנות את החוזק והיעילות של קנבינואידים בודדים על מטרות המוח והגוף.

צמח הקנאביס מכיל יותר מ-150 סוגי טרפנים. למרות שרוב הטרפנים קיימים בכמויות מזעריות בלבד, הטרפנים הדומיננטיים הבולטים יותר מתאחדים כדי להעניק לזני קנאביס שונים את פרופילי הארומות היחודיים שלהם.

טרפנים דומיננטיים
טרפנים דומיננטיים

הפעם נתמקד בלינלול Linalool, טרפן אהוב מאוד שנמצא בעיקר בזני לבנדר, בזיליקום וזני קנאביס שונים אשר הוכח כבעל יתרונות טיפוליים נרחבים בארומתרפיה ומחקרים. צמחים שונים משתמשים בתכונות האנטי-מיקרוביאליות, אנטי-פטרייתיות ונוגדות החמצון של הטרפן לינלול כדי להגן על עצמם מפני מחלות ומזיקים.

הארומה של הטרפן לינלול

הטרפן הפרחוני לינלול מתבטא בניחוחות אדמתיים ומתובלים ואפשר למצוא אותו בבזיליקום, עצי ליבנה, עלי בוטנים ובעיקר, בפרח הלבנדר, שם הוא יכול להוות כמעט 60% מפרופיל הטרפנים.

לינלול בפרחי הלבנדר
לינלול בפרחי הלבנדר

לינלול, כמו טרפנים רבים, אינו נמצא רק בקנאביס. את ניחוח הלבנדר האופייני שלו עם טיפת החריפות ניתן למצוא בלמעלה מ-200 סוגי צמחים שונים. למעשה, טרפן זה כל כך נפוץ שאפילו אלו שאינם משתמשים בקנאביס צורכים יותר מ-2 גרם מהטרפן לינלול בכל שנה דרך האוכל שלהם, בפירות ותבלינים רבים. 

המאפיינים הארומטיים התוססים שלו הופכים אותו לתוסף מועדף לרוב מוצרי הצריכה הריחניים. התמצית של לינלול קיימת ב-60%-80% מהמוצרים המבושמים כמו חומרי הניקוי, קרמים, סבונים ועוד. בקנאביס, לינלול ידוע בארומה החריפה של לבנדר ובאפקטים המרגיעים שלו. 

שמן לבנדר עם לינלול
שמן לבנדר עם לינלול

השפעות של הטרפן לינלול

לינלול מרפה ומרגיע את השרירים ויש לו השפעות משככות כאב באמצעות מנגנונים ייחודיים נוספים. לדוגמא, לינלול מפחית את עוצמת האיתות של אצטילכולין, כימיקל במוח הנדרש להתכווצות שרירים ולתנועה. לטרפן לינלול יכולות להיות השפעות דמויות חומרי הרדמה על ידי הפחתת הרגישות של תאים בחוט השדרה המעבירים אותות כאב למוח. 

ניתן לייחס חלק מיכולותיו לשיכוך כאבים של הלינלול לעלייה ברמות האדנוזין שלו, כימיקל מעכב במוח אשר נחסם על ידי קפאין. יחד, מתקבלות השפעות מרגיעות, מפחיתות חרדה ומשככות כאב.

השפעות אלו מספקות תמיכה בסיסית ליתרונות של לינלול בטיפול בכאב. במחקר אחד, חולים הסובלים מהשמנת יתר שעברו ניתוח קיבה נחשפו, או לאדי שמן לבנדר עשיר בלינלול או או לאדים חסרי ריח. רק 46% מהחולים ששאפו את אדי שמן הלבנדר נזקקו לטיפול תרופתי אופיואידי לאחר הניתוח, לעומת 82% מהקבוצה אשר שאפה אדים חסרי הלינלול. יתרה מכך, צרכי השימוש במורפיום של אלו בקבוצת הלבנדר היו כמעט מחצית מזו של הקבוצה השנייה, מה שמצביע על כך שלינלול יכול להפחית את הצורך בטיפול בכאב מבוסס אופיואידים לאחר ניתוח.

לטרפן לינלול יש מעט מאוד סיכונים להשפעות שליליות. לינלול לא נדבק לגוף שלנו לאורך זמן ואינו מצטבר כמו הקנבינואידים אשר נאגרים ברקמות השומן בגוף ובמוח.

מולקולת הטרפן לינלול
מולקולת הטרפן לינלול

היתרונות הטיפוליים של לינלול

לינלול מציע יתרונות ארומטיים וטיפוליים. חוש הריח שלנו קשור באופן סבוך למרכזי רגש וזיכרון במוח, ומבסס סיבה ותוצאה פוטנציאלית בין ניחוח הפרחוני הלבנדר הנעים של הטרפן (הסיבה), עם מצב רוח רגוע ומשופר (התוצאה). בעוד שתחושת הריח עשויה לתרום להשפעה של הטרפן, מחקרים טוענים כעת כי טרפנים משפיעים ישירות על תהליכי העיבוד של המוח על ידי חיקוי התנהגויות של תאי המוח.

מאות צמחים מייצרים לינלול, ויש לו הרבה מה להציע בכל הנוגע לריפוי, לפי מחקרים שונים:

אנטי מיקרוביאלי

התכונות האנטי-מיקרוביאליות של הטרפן לינלול מגנות על הצמח מפני חרקים ומייצגות שימוש טיפולי פוטנציאלי לבני אדם במלחמה בחיידקים הפוגעים בתאים. 

מרגיע 

לינלול שימש בשיטות רפואה מסורתיות ברחבי העולם כחומר הרגעה ומרגיע שרירים. כמו כן, הוכח שיש לו תכונות נוגדות פרכוסים ואנטי אפילפטיות.

מפחית חרדה ודיכאון

עכברים אשר נחשפו לאדים המכילים את הטרפן לינלול הראו רמות מופחתות של חרדה והתנהגויות דמויות דיכאון נמוכות יותר. בבדיקות אלו, עכברים אשר נחשפו לאדי לינלול בילו יותר זמן בסביבות שמעוררות פחד והמשיכו לתפקד ולעבוד כדי להיחלץ ממצב שנראה חסר סיכוי. במחקרים אנושיים בדקו את ההשפעות הטיפוליות של שמן אתרי של לבנדר, שהטרפן לינלול היה התרכובת העיקרית שלו, והוא אכן הוריד ביעילות את ציוני המשתתפים בסולם החרדה של המילטון.

לינלול Linalool
לינלול Linalool

מפיג מתחים ומסייע למערכת החיסונית

הטרפן לינלול גם מחזק את המערכת החיסונית מפני ההשפעות ההרסניות של מתח ולחץ. מתח גורם לשינוי בהפצת תאי הדם הלבנים בגוף (כלומר, תאי מערכת החיסון) וכתוצאה מכך אחוז הלימפוציטים יורד, ואחוז הנויטרופילים עולים. במחקרים שנעשו על חולדות, הטרפן לינלול מנע את השינוי זה, ובעצם מנע את השינויים שנגרמו ממתח באופן שבו ה-DNA של החולדות בא לידי ביטוי. באופן מעניין, החוקרים טענו כי הגנה זו תומכת ביכולתו של הלינלול להפעיל את התגובה הפאראסימפתטית של הגוף, המופעלת כאשר הגוף נח ומעכל מזון.

מסייע במאבק נגד מחלת האלצהיימר

אולי השימוש הטיפולי המעניין ביותר בטרפן לינלול הוא הפוטנציאל המתהווה שלו כטיפול חדש במחלת אלצהיימר, שכן הוכח כי הוא מפחית ומווסת את הייצור של חלבונים דלקתיים במוח. מחלת האלצהיימר היא מחלה מתקדמת, בלתי הפיכה וחשוכת מרפא הנגרמת על ידי הצטברות של פלאקים מוחיים וסבכים תאים המובילים לניוון מוחי. 

ניוון זה גורם לזיכרון חמור ולפגיעה קוגניטיבית, ושיטות הטיפול הנוכחיות במחלת האלצהיימר אינן יעילות במידה רבה בהחלמת התפקוד. מה שהביא מדענים למסע זיהוי טכניקות המפחיתות את הפלאק והסבך הללו בתקווה להפוך את התקדמות המחלה ולהחזיר את תפקוד המוח התקין.

מחקר מבטיח משנת 2016 מצביע על לינלול כטיפול פוטנציאלי לאלצהיימר. במודל של עכברים, לינלול הפך רבים מהליקויים ההתנהגותיים והקוגניטיביים הקשורים למחלה. יתר על כן, הוא הפחית את מספר הפלאקים והסבך במוח המגדירים את המחלה ותורמים לניוון המוח.

לינלול ומחלת האלצהיימר
לינלול ומחלת האלצהיימר

למרות כל המחקרים הקיימים עד היום, לטרפן לינלול עדיין יש מכשולים רבים לפני שהוא עושה את דרכו כתרופה של ממש. אבל מחקרי האלצהיימר אלה יחד עם מחקרים קודמים המראים יתרונות בהפחתת כאב, חרדה ודיכאון מצביעים על החשיבות של המשך מחקר של היתרונות הטיפוליים של לינלול וטרפנים אחרים בקנאביס.

הטרפן לינלול בזני קנאביס

אין הרבה זני קנאביס המכילים רמות גבוהות של לינלול. בדרך כלל הוא לא נמצא בזני קנאביס כטרפן ראשי, אלא יותר כטרפן משני המתלווה לטרפנים דומיננטיים יותר כמו מירסן (Myrcene) ולימונן (Limonene).

לינלול הינו טרפן דומיננטי בזן פואגו, זן קנאביס רפואי חדש שנולד משיתוף פעולה בין שתי חברות קנאביס מובילות בתחום, חברת תיקון עולם וחברת גרינמד

זן הקנאביס הרפואי פואגו
זן הקנאביס הרפואי פואגו

זן קנאביס רפואי פואגו Fuego

פואגו Fuego תפרחת קנאביס רפואי עתירת THC מסוג סאטיבה בקטגוריית T20/C4. זן חדש של חברת תיקון עולם בשיתוף פעולה עם חברת גרינמד. בבתי המרקחת ברחבי הארץ.

פואגו Fuego
כפתור איתור בבתי מרקחת

כבר ניסיתם את הזן? מה אתם חשבתם?

כפתור דרגו את הזן

תיקון עולם, חלוצת הקנאביס הרפואי בישראל, בעלת ניסיון של 15 שנות מחקר קליני ומעל ל-35 מחקרים קליניים ופרה-קליניים, עם ניסיון טיפולי אפקטיבי בלמעלה מ-30,000 מטופלים בישראל ועשרות אלפי מטופלים ברחבי העולם.

תיקון עולם חברה לשחקן החדש והבועט בזירה, גרינמד, חברת הקנאביס קרפט הישראלית בעלת איכויות גידול גבוהות, צוות המתמחה בזנים מובחרים וייחודיים, חברה צעירה ובולטת עם סט ערכים כחול לבן.

שיתוף הפעולה של תיקון עולם וגרינמד
שיתוף הפעולה של תיקון עולם וגרינמד

שיתוף הפעולה של תיקון עולם וגרינמד מתמקד כולו בליצור מוצר איכותי יותר, נראות טובה יותר והשפעה אפקטיבית יותר. לזן פואגו ארומת ליקוריץ פירותי, חריף ואדמתי עם נגיעות לוונדר, משרה השפעה מרוממת, פעילה, אופורית ומרגיעה ועשוי לסייע עם הפחתת חרדות ומתח נפשי, דיכאון, כאבים, כאב עצבי ושיפור התנועתיות.

פואגוFuego
סאטיבה
קטגוריהT20/C4
אצווה23%
גידולשיתוף פעולה של תיקון עולם וגרינמד
מחיר מומלץ289 ש”ח
תיאורפואגו Fuego תפרחת קנאביס רפואי עתירת THC מסוג סאטיבה בקטגוריית T20/C4. זן חדש של חברת תיקון עולם בשיתוף פעולה עם חברת גרינמד. לזן פואגו ארומת ליקוריץ פירותי, חריף ואדמתי עם נגיעות לוונדר. פואגו משרה השפעה מרוממת, פעילה, אופורית ומרגיעה ועשוי לסייע עם הפחתת חרדות ומתח נפשי, דיכאון, כאבים, כאב עצבי ושיפור התנועתיות.
ארומהארומת ליקוריץ פירותי, חריף ואדמתי עם נגיעות לוונדר
טרפנים דומיננטיים
אייקון בטא קאריופילןבטא קאריופילן β-Caryophyllenee ארומה של פלפל, פיקנטי, עץ, ציפורן. מפיג מתחים, מטפל בכאב, חרדה ודיכאון
אייקון לימונןלימונן Limonene ארומה של פירות הדר. מרומם מצב רוח, מפיג מתחים, מטפל בחרדה ודיכאון, מטפל בדלקות
אייקון פינןאלפא פינן α-Pinene ארומה של עץ אורן. מצב רוח מרומם, מסייע לזיכרון, טיפול באסטמה, כאב, דלקות, אולקוס, חרדה
אייקון לינלוללינלול Linalool ארומה של פרחים ולוונדר. מרומם מצב רוח, מסייע בחרדה, דיכאון, נדודי שינה, כאבים ודלקות
אייקון טרפינולןטרפינולן Terpinolene ארומה של עשבי מרפא, עץ אורן, פרחים. נוגד חמצון, אנטי בקטריאלי, אנטי פטרייתי
תחושות פוטנציאליותמשרה השפעה מרוממת, פעילה, אופורית ומרגיעה
עשוי לסייע עםהפחתת חרדות ומתח נפשי, דיכאון, כאבים, כאב עצבי ושיפור התנועתיות
גרף סאטיבה

זכרו להתחיל לאט לאט ובמינון נמוך, כל זן של קנאביס רפואי מתקשר באופן שונה עם גופך

תפרחת פואגו
אריזה פואגו
כפתור איתור בבתי מרקחת

כבר ניסיתם את הזן? מה אתם חשבתם?

כפתור דרגו את הזן
פואגו Fuego
פואגו Fuego

על המגדלים

תיקון עולם Tikun Olam

לוגו תיקון עולם

​​תיקון עולם קנביט פארמסוטיקלס בע”מ היא ספקית הקנאביס הראשונה בישראל, פורצת דרך במחקר קליני ומוכרת כחלוצת תחום הקנאביס הרפואי המודרני. מאז הקמתה ב-2006 ,החברה פועלת ומתפתחת בארץ וברחבי העולם. לחברה 15 שנות מחקר קליני ומעל ל-35 מחקרים קליניים ופרה-קליניים, רובם פורסמו בכתבי עת מדעיים מן השורה הראשונה בעולם. מאז הקמתה החברה עוסקת במו”פ גנטי וטכנולוגי במגוון תחומי חקר סגולות צמח הקנאביס והשפעתו הרפואית, לרבות פיתוח מוצרים, טכניקות גידול חדישות והשבחה גנטית מתקדמת של זני קנאביס רפואי מובילים, בעלי יעילות טיפולית גבוהה וייחודית. על פי החברה עד כה טופלו בתיקון עולם בישראל למעלה מ-30,000 מטופלים ועשרות אלפי מטופלים נוספים ברחבי העולם.

גרינמד Greenmed

לוגו גרינמד חדש

גרינמד Greenmed הינה חברת קנביס רפואי מבוססת מדע ופורצת דרך המחוייבת לסטנדרטים הגבוהים ביותר ונעזרים באמצעי בקרה מדויקים לטובת גידול הקנביס הרפואי במתקן חדשני בעל בקרת האקלים.

כתבות קשורות נוספות

מה הם טרפנים בקנאביס? כל מה שצריך לדעת על המרכיב החשוב בצמח
טרפנים

זני הקנאביס הרפואי הותיקים בגידול כחול-לבן
זני הקנאביס הרפואי הותיקים בגידול כחול-לבן

כאנביס – פלטפורמה דיגיטלית לאיתור והזמנה באיסוף עצמי או משלוח של קנאביס רפואי מכל בתי המרקחת המורשים לנפק קאנביס על פי משרד הבריאות. כאנביס מאפשרת הנגשת מידע, ממשק ידידותי ונוח למטופל, כמו כן אפשרות לחיפוש מלאי קנאביס רפואי מכל בתי מרקחת בארץ, עם כל התוצאות במקום אחד, כולל: השוואות מחירים של קנאביס רפואי בין בתי המרקחת השונים, חיפוש אצווה, ובנוסף אזור של מבצעים והנחות של כל הזנים הקיימים במלאיי בתי המרקחת בשוק הקנאביס הרפואי ובישראל בכלל בכל רגע נתון. כאנביס החלה כמאגר מידע של קנאביס רפואי וכיום היא הפלטפורמה הטכנולוגית המובילה להזמנה ואיתור של קנאביס רפואי בישראל המשרתתת אלפי מטופלים ועשרות בתי מרקחת המנפקים ומשנעים קנאביס רפואי ברחבי ישראל. 

🍀מוזמנים לאתר שלנו www.cannbis.co.il לחיפוש זנים, הזמנות, איסוף עצמי ומשלוחים

🍀בנוסף מוזמנים להירשם לניוזלטר שלנו ולהישאר תמיד מעודכנים בחדשות האחרונות

לוגו כאנביס

טרפנים

כאנביס

לינלול

מאמרי כאנביס

מאמרי קנאביס

מטופלי קנאביס רפואי

קנאביס רפואי


כתבות נוספות

רופאי קנאביס: רופאים מוסמכים לאישור וניפוק רישיון קנאביס רפואי בישראל לפי תחום טיפול וקופת חולים

רופאי קנאביס: רופאים מוסמכים לאישור וניפוק רישיון קנאביס רפואי בישראל לפי תחום טיפול וקופת חולים

כאנביסמאמרים

לפי החוקים וההנחיות של התהליכים להוצאת רישיון לקנאביס רפואי של היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות, ישנן 2 דרכים: באמצעות רופא מומחה המוסמך על ידי היק”ר אשר יכול להמליץ, לאשר…

דירוג זני קנאביס רפואי שבועי של תפרחות במלאי, חכמת ההמונים 14.8.22

דירוג זני קנאביס רפואי שבועי של תפרחות במלאי, חכמת ההמונים 14.8.22

דירוג זניםחיפוש זנים

הזנים המובילים השבוע בקטגוריה T20/C4 לפי חיפושי אתר כאנביס: ארזT20/C424%, 259 ₪גידול ישראלי, תיקון עולםמצאו אותו בבתי המרקחת בראוניזזT20/C424.4%, 299 ₪גידול קנדי, שיחמצאו אותו בבתי המרקחת פרוידT20/C424.4%, 299 ₪גידול ישראלי,…

כל הזכויות שמורות כאנביס 2022 ©

|

אודות כאנביס

אתר כאנביס מרכז מלאי קנאביס רפואי מכל בתי המרקחת בארץ ומציע שירותי איתור מלאי, הזמנת קנאביס רפואי, משלוחים ואיסוף עצמי, התראות על זמינות מלאי קנאביס בבתי מרקחת ועוד.

האתר פותח על ידי מטופלים עבור מטופלים ומייצג תמונה עדכנית 24/7 של מלאי הקנאביס הרפואי בארץ. בפלטפורמה תמצאו בתי מרקחת פרטיים כגון אורנים פארם בירושליים, ובית המרקחת גבעול בתל אביב; בתי מרקחת מרשת ש.ר.מ. כגון הנגב בבאר שבע וישראל ביהוד; וכמובן סניפי סופר פארם כמו גדרה, רמת ישי, גן יבנה ורבים נוספים המורשים לנפק קנאביס רפואי.

מעבר לקטלוג הנרחב, האתר עוזר לאתר זנים במחירים מוזלים, לחפש זני קנאביס בקטגוריות השונות (T20/C4, T15/C3 ועוד), לחתוך לפי סוג זן (סאטיבה, אינדיקה או היברידי), להשוות מחירים ואחוזי אצווה, לתת משוב וחוות דעת, ומרכז מידע רב על שוק הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם.